За ініціативи харківської опери проводиться конкурс молодих композиторів

На початку вересня на базі Національної оперети в Києві відбувся Другий Міжнародний конкурс-лабораторія Musical Art Project. Автор цих рядків взяла участь у «круглому столі», де обговорювалися нагальні питання сучасного музичного театру в нашій країні. І от невдовзі  Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. В. Лисенка / Схід ОПЕРА оголосив  конкурс молодих композиторів.

Це тішить, тому що в державі, де чимало музичних театрів із статутом «Національний»,  з їхніх сцен майже не звучить української  музики. А якщо і  ставлять, то це буквально три-чотири партитури: «Тарас Бульба» і «Наталка Полтавка» М.Лисенка, «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського та, може, коли-не коли вистави наших мастадонтів – опера «Мойсей» Мирослава Скорика чи зрідка балети Євгена Станковича…

І от нова ініціатива. Харківський театр запрошує долучитися молодих творців академічної сучасної музики до знакової події в музичному житті України – Конкурсу молодих композиторів «Молодіжний Музичний Хаб Схід ОПЕРА – конкурс композиторів», що проходитиме за підтримки Українського Культурного Фонду.

Метою проведення Конкурсу організатори позначили виявлення кола талановитих молодих українських композиторів у галузі оперної та балетної музики, налагодження на сучасному високому творчому та організаційному рівні співпраці між ними та державними музично-театральними інституціями та промоція актуального українського музично-театрального продукту на національному та міжнародному рівнях. Прекрасна, шляхетна мета. Боже помагай її втілити.

Участь у конкурсі  безкоштовна. Вік учасників – до 36 років.

І тур пройде 29-30 жовтня 2018 р. у форматі он-лайн конференції за участі членів Журі та представників театру Схід Опера. До ІІ туру будуть допущені  п’ять фіналістів. Фінал  відбуватиметься 26-27 листопада 2018 р. у форматі презентації автором творчої концепції  (до 7 хвилин) та публічного концертного виконання Ансамблем Схід Опера на Камерній сцені ХНАТОБ / Схід ОПЕРА.

Головна премія журі (Гран-Прі) 50 000 (п’ятдесят тисяч) гривень; спеціальна премія від театру –  27 500 (двадцять сім тисяч п’ятьсот) гривень.

Положення про конкурс, умови участі, терміни подання заявок, анкета учасника та інша актуальна інформація на офіційному веб-сайті Конкурсу www.skhidopera-hub.com

Єдине, що бентежить, це надто малий строк, що передує конкурсу після його оголошення. Невже ініціатори, які добре знають, що таке опера і балет, уявляють, що менш ніж за місяць можливо написати партитуру опери або балету? Навіть камерних? Дуже складна задача. Так, в історії є кілька  прикладів такого швидкого написання оперного чи балетного твору. Але для цього треба народитися Сергієм Рахманіновим, який створив одноактного «Алеко» протягом трьох тижнів.  А досить коротку оперу «Паяци» Руджеро Леоновало писав п’ять місяців… Звичайно, якщо у молодого композитора вже є готова або майже готова партитура саме для того маленького складу виконавців-оркестрантів, що вказано у вимогах, то подати її на конкурс – справа не надто складна. А написати нову партитуру, або переробити таку, що маєш, на новий склад оркестру – задача не швидка, кропітка. Отже, побачимо через місяць, як виглядатиме список претендентів.